Petak , 29 Mart 2024
Sugestije iz Službe za privredu: Zaštita zasada maline nakon berbe

Sugestije iz Službe za privredu: Zaštita zasada maline nakon berbe

Malinu napada veliki broj štetnih organizama: insekata, prouzrokovača biljnih bolesti-patogena  i  korova. Zbog toga potrebno je preduzeti mjere zaštite koje sprečavaju pojavu bolesti, štetočina i korova obezbjeđujući zdrav i kvalitetan rod.

Nakon završene berbe u zasadima maline potrebno je odmah početi sa preventivnim mjerama zaštite protiv štetnih organizama. Za suzbijanje prouzrokovača biljnih bolesti može se primijeniti fungicid na bazi a.m. azoksistrobina, odmah nakon berbe i uklanjanja starih izdanaka, uz dodatak insekticida (a.m. acetamiprida-a,tiametoksama….) i akaricida koji suzbijaju štetne insekte i grinje (a.m.fenazakvin, heksitiazoksa).

Petnaest dana nakon prethodno obavljenog tretmana (u slučaju potrebe) ponoviti prskanje navedenim preparatima. Krajem oktobra u malinjaku je potrebno nastaviti sa preventivnom zaštitom i to primjenom preparata na bazi bakra. Neophodna mjera u malinjaku nakon berbe je i uništavanje korova što predstavlja obaveznu  i redovnu mjeru u proizvodnji zdravog i kvalitetnog ploda maline. Ukoliko se u malinjacima ne uništavaju korovi i ako se isti posle berbe ne uklone ili unište oni će biti velika konkurencija ostavljenim izdancima u hrani i vodi koja je najpotrebnija malinjacima u julu i avgustu.

Korovi u malinjacima suzbijaju se primjenom mehaničkih i hemijskih mjera ili kombinacijom istih.

Mehaničke mjere podrazumijevaju primjenu različitih agotehničkih mjera: pljevljenje i okopavanje u redu, plitko oranje, drljanje, košenje i freziranje između redova (po potrebi).

Hemijske mjere podrazumjevaju primjenu herbicida. Sa herbicidima u malinjacima treba  biti oprezan. U tek zasnovanim malinjacima ne bi smjeli da se koriste herbicidi koji bi kišom, ili oruđem, mogli doći u kontakt sa korijenovim sistemom. Tek od treće godine u malinjacima se mogu koristiti herbicidi, ali je prije upotrebe obavezno konsultovati stručno lice da bi se izvršio pravilan izbor i odgovarajuća primjena. U zavisnosti od prisutnosti korovskih vrsta na parceli, fenofaze zasada maline, vrši se izbor herbicida. Na tržištu postoji veliki broj preparata koji se mogu upotrebljavati u malinjacima (kada su u rodu), a to su: (Casoron G, Simazin, Devrinol, Gramoxone, Galant super, Fusilade super, Select super, Focus ultra….).

Kada je u pitanju podizanje novih zasada, crvena malina se sadi od oktobra do aprila zrelim izdancima, a u junu zelenim izdancima. Jesenja sadnja maline u našim klimatskim uslovima ima više prednosti u poredenju s proljetnom. Sadnice maline posađene u jesen ne oskudijevaju u vlazi, a na temperaturama zemljišta iznad tačke mržnjenja one tokom zimskih mjeseci razvijaju korijenov sistem. Zbog toga malinjaci zasađeni u jesen razvijaju u prvoj vegetaciji snažne izdanke, a u drugoj godini donesu dobar rod.
Kasno u proljeće sadi se malina koja je dugo vremena provela u trapovima. Ako je proljeće sušno, a nema mogućnosti da se malinjak redovno zaliva onda je prijem sadnica veoma slab.

Priprema zemljišta za podizanje malinjaka podrazumjeva provođenje sljedećih radnji: analizu zemljišta, uređenje zemljišta i popravku njegove plodnosti meliorativnim đubrenjem, duboko oranje i tanjiranje, te površinsku pripremu zemljišta za sadnju.

Veoma je važno da se obezbijedi zdrav sadni materijal, dobrog kvaliteta. Zasad neće dati dobre rezultate ako se ovaj uslov ne ispuni. Sadni materijal trebalo bi nabaviti iz registriranog rasadnika koji prodaje certificirane sadnice kako biste bili sigurni da materijal nije zaražen. Rizik od infekcije najmanji je kod sadnica dobijenim iz kulture tkiva, na drugom mjestu su one iz staklenika, dok sadnice proizvedene u poljskim uslovima nose najviši stepen rizika. Biljke dobijene iz kulture tkiva nabavljaju se po višoj cjeni, ali se obično isplate kroz povećan rod i duži vijek eksploatacije zasada.

Leave a Reply